دریافت کلیپ های آموزشی فشارخون

 

 

 

پیام های روز جهانی فشار خون 1403 (1).pdf

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 


 

فشارخون نه تنها باعث مرگ سالانه ۱۰۰ هزار نفر در کشور می شود بلکه آسیب های زیادی مانند سکته های قلبی و مغزی و معلولیت  را برای بیماران به همراه دارد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری فشار خون که از آن نیز به عنوان قاتل خاموش یاد می شود یک اختلال قلبی عروقی است که تعداد بیشماری از افراد، در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار میدهد به طوریکه طبق بر آورد های صورت گرفته شده ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران در سال ۹۶ مستقیما به دلیل فشارخون بوده است.

 

هر سال بیماری فشارخون ، جان ۱۰۰ هزار نفر از مردم ما را می گیرد و فشارخون نه تنها باعث مرگ سالانه ۱۰۰ هزار نفر در کشور می شود بلکه آسیب های زیادی مانند سکته های قلبی و مغزی و معلولیت  را برای بیماران به همراه دارد.

 

برای دیدن اینفوگرافیک در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

 

 

 فشار خون نرمال و عادی چند است؟
 
فشارخون طبیعی در یک فرد سالم در حال استراحت برابر و یا کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است.پر فشاری خون (HYPERTENSION)، به فشار خون بالاتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه اطلاق میگردد و فشار خون بالای ۱۸۰/۱۱۰ میلی متر جیوه یک مشکل جدی را نشان می دهد و فشار خون در این محدوده به درمان فوری نیاز دارد حتی اگر نشانه هایی همراه نداشته باشد و فرد باید سریعا به پزشک مراجعه کند.
 
 
 

 
اندازه‌گیری فشار خون یکی از مهمترین معایناتی است که تمام افراد باید بطور دوره ای  نسبت به انجام آن اقدام کنند.
 

چگونه از فشارخون بالا پیشگیری کنیم؟

بسیاری از تغییرات در سبک زندگی می توانند باعثث کاهش فشار خون شوند. این تغییرات شامل مواردی چون کاهش وزن،  پیروی از یک رژیم غذایی سالم، حداقب ۳۰ دقیقه ورزش روزانه، قطع مصرف الکل و سیگار و کاهش استرس و اضطراب است.

 
فعالیت بدنی مرتب به تقویت قلب و بهبود عملکردش در پمپاژ خون به سراسر بدن کمک می‌کند و انجام فعالیت بدنی بیش‌تر باعث کاهش بیش‌تر فشار خون می‌شود.
 
مصرف زیاد نمک با بالا رفتن فشار خون و مشکلات قلبی نظیر سکته‌ی مغزی و قلبی ارتباط مستقیم دارداز این رو، بهتر است افراد به جای غذاهای فرآوری شده  مواد غذایی تازه، میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانند.
 
 
پتاسیم ماده‌ی معدنی بسیار مهمی به شمار می‌رود به بدن کمک می‌کند سدیم اضافی را دفع وفشار عروق خونی‌ را کاهش دهد مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه که غنی از پتاسیم هستند می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
 
مشکلات خواب، سردرد و سرگیجه، استفراغ، تهوع، گردن درد و غیره در مواردی جزو علائم پرفشاری خون هستند که در این وضعیت بیمار باید تحت مراقبت‌های فوری پزشکی قرار بگیرد.
 
 
 
گیاهانی که باعث کاهش فشار خون می شوند، عبارتند از:
سیب زمینی
موز
گوجه فرنگی
کشمش
انبه
عدس
 
 
  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.
متن استاتیک شماره 39 موجود نیست
×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن